Math question
I have a head cold so I can’t think straight but walk me through this. I was buying baby wipes and couldn’t figure out which package is cheaper. Help me out just so I don’t totally feel like I’ve forgotten everything I learned in school.
A) buy two get one free. Let’s say to make it easy, each package had 20 wipes at $3 each
B) not on sale. Let’s say it was 100 wipes for $7
Which was the better deal? Please walk me through the math/how you got there. I’m feeling a little slow today.
Add Comment
Let's Glow!
Achieve your health goals from period to parenting.