Pre Algebra Math problem ....

Dee

Brian wants to fence in his yard for his dog. The yard is 10 ft. wide & 12 ft. long. He can buy 4 ft. of fence for $12 . How much will it cost to fence in the yard?

Brian buys five pieces of lumber that are each 4 feet wide and 5 ft long. The lumber costs $3 for 10 ft. How much will Brian spend on the lumber?

Please help if you can, Dee Dee

Glow Resources

Let’s Glow

Glow is here for you on your path to pregnancy

Glow helps you navigate your fertility journey with smart tools, personalized insights, and guidance from medical experts who understand what matters most.

25+ million

Users

4.8 stars

200k+ app ratings

20+

Medical advisors